Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαραμπντάς κυρός Θαδδαίος. (1946-2015).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Μίριαν Ιοραμασβίλι γεννήθηκε στο χωριό Πλάβι του Δήμου Γκόρης της Γεωργίας στις 12 Οκτωβρίου 1946. Σπούδασε Ιστορία και Φιλολογία (αποφοίτησε το 1973) και στη συνέχεια Θεολογία στο Θεολογικό Σεμινάριο της Μετσχέτης (αποφοίτησε το 1977). Στις 2 Απριλίου 1977 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1977 και Πρεσβύτερος την 1 Μαΐου 1977 από τον Επίσκοπο Αλαβέρδης Γρηγόριο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Αλαβέρδης. Στις 2 Αυγούστου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Στις 14 Δεκεμβρίου 1978 εξελέγη Επίσκοπος Τσηλκάνης. Στις 10 Ιουλίου 1979 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 1980 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μαγκλίσης. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Αγαράκ Τσάλκης από το 1984 μέχρι το 1992. Στις 25 Δεκεμβρίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσαγέρης και Λετσχούμ Σβανετίας. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1995 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μπολνίσης και Ντμανίσης. Από τις 18 Αυγούστου 2003 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Ντμανίσης άρχισε να τιτλοφορείται μόνο "Μπολνίσης". Στις 27 Ιουνίου 2005 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης. Στις 2 Αυγούστου 2010 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη τιτουλάριος εν τιμητική ενεργεία Μητροπολίτης Μαραμπντάς. Εκοιμήθη ύστερα από μακρά ασθένεια στις 19 Ιανουαρίου 2015.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.