Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ιζέβου και Ουδμουρτίας κυρός Νικόλαος. (1927-2015).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

O κατά κόσμον Νικόλαος Γιακόβλεβιτς Σκρούμκο γεννήθηκε στις 22 Μαΐου 1927 στο χωριό Κίζια της Επαρχίας Κάμενετς Ποδόλσκ του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας (τότε ανήκε στην Πολωνία). Το 1948 συνελήφθη και εκτοπίστηκε στην Καρελία μέχρι το 1953. Στις 13 Νοεμβρίου 1954 εκάρη μοναχός και στις 24 Νοεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Γρηγόριο. Από το 1956 μέχρι το 1960 υπηρέτησε σε ενορίες της Επισκοπής Καλλίνιν. Από το 1960 μέχρι το 1969 σε ενορίες της Επισκοπής Ιβανόβου. Στις 11 Μαΐου 1969 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου Ιουβενάλιο και τοποθετήθηκε Προϊστάμενος του Καθεδρικού Ναού της Τούλας. Το 1970 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας και το 1973 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 22 Ιουλίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε επικεφαλής της Πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι τις 16 Ιουλίου 1982. Από το 1982 μέχρι το 1985 διετέλεσε Ηγούμενος της Λαύρας του Ποτσαέβου στο Τερνοπόλ. Στις 21 Ιουλίου 1985 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Πατριαρχείο Αντιοχείας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καλλίνιν και Κάσιν Αλέξιο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Ζαράισκ Ιώβ, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 23 Μαρτίου 1987 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου και ανέλαβε τη διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά. Στις 20 Μαΐου 1987 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 31 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βλαδιβοστόκ και Παραθαλασσίας, θέση από την οποία παραιτήθηκε στις 12 Αυγούστου 1992. Στις 25 Μαρτίου 1993 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2007 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 5 Μαΐου 2015 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 3 Ιουνίου 2015.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.