Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων κυρός Κύριλλος. (1938-2015).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Χρηστάκης γεννήθηκε στις Κολλίνες Αρκαδίας στις 26 Ιουνίου 1938. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1968. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1959 και Πρεσβύτερος το 1969. Υπηρέτησε ως στρατιωτικός Ιερέας από το 1969 μέχρι το 1971 και ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος από το 1971 μέχρι το 1998. Στις 18 Οκτωβρίου 1998 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κυθήρων. Στις 27 Ιουνίου 2005 εξελέγη Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων με 60 ψήφους (επί 71 ψηφισάντων). Στις 10 Ιουνίου 2014 παύθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στη Λάρισα στις 10 Ιανουαρίου 2015.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 28 Αυγούστου 2018.