Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2014

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στο Μαυροβούνιο.

η) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Αχρίδος.

θ) Αρχιερείς εν υπερορία.

ι) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κύριος Ειρηναίος. (Χειροτονία 14-07-1974. Εκλογή 22-01-2010).

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μοραβικίου Αντώνιος. 23-07-2006.

  2. Ο Τοπλικίου Αρσένιος. 31-08-2014.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Συρμίου Βασίλειος. 03-09-1978.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  2. Ο Βανάτου Νικάνωρ. 11-08-1985.
    Έδρα Βέρσατς.

  3. Ο Μπάτσκας Ειρηναίος. 20-05-1990.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

Τιτουλάριος Επίσκοπος

  1. Ο Εγαρίου Ιερώνυμος. 28-09-2014.
    Βικάριος της Ι.Ε. Μπάτσκας.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Σάμπατς Λαυρέντιος. 16-07-1967.
    Έδρα Σάμπατς.

  2. Ο Ζίτσης Ιουστίνος. 14-07-1992. (Εκλογή 24-05-2014, από Τιμοκίου).
    Έδρα Κράλιεβο.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Ζίτσης διετέλεσε ο Σουμαδίας Ιωάννης.

  3. Ο Σουμαδίας Ιωάννης. 25-07-1993.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  4. Ο Μπρανιτσέβου Ιγνάτιος. 26-06-1994.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  5. Ο Βαλιέβου Αγάπιος. 20-07-2003.
    Έδρα Βάλιεβο.

  6. Ο Κρούσεβατς Δαυΐδ. 24-07-2011..
    Έδρα Κρούσεβατς.

  7. Ο Τιμοκίου Ιλαρίων. 10-08-2014.
    Έδρα Ζάγετσαρ.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Βράνιε Παχώμιος. 23-08-1992.
    Έδρα Βράνιε.

  2. Ο Μιλεσέβου Φιλάρετος. 23-05-1999.
    Έδρα
    Πριγέπολιε.

  3. Ο Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιος. 20-06-2004.
    Έδρα Πρίζρεν.

  4. Ο Νύσσης Ιωάννης. 04-07-2004.
    Έδρα Νις.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτες

  1. Ο Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας Ιωάννης. 31-07-1977. (+ 03-04-2014).
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

  2. Ο Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας Πορφύριος. 13-06-1999. (Εκλογή 24-05-2014, από Εγαρίου).
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανός. 14-07-1991.
    Έδρα Ντάλγ Κροατίας.

  2. Ο Δαλματίας Φώτιος. 30-05-1999.
    Έδρα Ιερά Μονή Κρκα.

  3. Ο ’νω Καρλοβικίου Γεράσιμος. 25-07-2004.
    Έδρα Κάρλοβατς.

  4. Ο Σλαυονίας Ιωάννης. 04-09-2011. (Εκλογή 24-05-2014, από Λίπλιανης).
    Έδρα Πάκρακ.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Σλαυονίας διετέλεσε ο Σερβίας Ειρηναίος.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Νικόλαος. 08-09-1973.
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Βανιαλούκας Εφραίμ. 17-09-1978.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  2. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Χρυσόστομος. 12-06-1991.
    Έδρα Τούζλα.

  3. Ο Μπίχατς και Πέτροβατς Αθανάσιος. 31-05-1999.
    Έδρα ΄Μποσάνσκι Πέτροβατς.

  4. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριος. 05-07-1999.
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στο Μαυροβούνιο.

Μητροπολίτης

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιος. 16-06-1985.
    Έδρα Τσέτινε.

Επίσκοπος

  1. Ο Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιος. 03-06-1999.
    Έδρα Νίκσιτς.

η) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Αχρίδος.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος και Μητροπολίτης Σκοπίων Ιωάννης. 19-07-1998.
Έδρα Σκόπια.

Επίσκοποι

  1. Ο Πολόγου και Κουμανόβου Ιωακείμ. 30-11-2003.
    Έδρα Κουμάνοβο.

  2. Ο Μπρεγκαλνίτσης Μάρκος. 07-12-2003.
    Έδρα Στιπ.

  3. Ο Στρωμνίτσης (χηρεύει).
    Έδρα Στρώμνιτσα.
    Τοποτηρητής ο Στοβίου Δαυΐδ.

  4. Ο Πελαγωνείας (χηρεύει).
    Έδρα Μοναστήρι.
    Τοποτηρητής ο Μπρεγκαλνίτσης Μάρκος.

  5. Ο Βέλες και Βαρδαρίου (χηρεύει).
    Έδρα Βέλες.
    Τοποτηρητής ο Αχρίδος Ιωάννης.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Στοβίου Δαυΐδ. 17-06-2007.

θ) Αρχιερείς εν υπερορία.

Επίσκοποι

  1. Ο Βουδιμίου Λουκιανός. 01-07-1984.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  2. Ο Καναδά Γεώργιος. 08-07-1984.
    Έδρα Κάλιαρι Αλβέρτας.

  3. Ο Νέας Γρατσανίτσης και Κεντρώας Αμερικής Λογγίνος. 20-10-1985.
    Έδρα Γκρέισλεϊκ Ιλλινόις.

  4. Ο Ανατολικής Αμερικής Μητροφάνης. 12-07-1987.
    Έδρα Νέα Υόρκη.

  5. Ο Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας Δοσίθεος. 22-05-1990.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  6. Ο Δυτικής Ευρώπης Λουκάς. 17-08-1992.
    Έδρα Παρίσι.

  7. Ο Δυτικής Αμερικής Μάξιμος. 18-07-2004.
    Έδρα Αλχάμπρα Καλιφόρνιας.

  8. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ειρηναίος. 15-07-2006.
    Έδρα Ελαίν Βικτορίας.

  9. Ο Αυστρίας και Ελβετίας Ανδρέας. 18-09-2011. (Εκλογή 24-05-2014, από Ρεμεσιάνης).
    Έδρα Βιέννη.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Αυστρίας διετέλεσε ο Μπάτσκας Ειρηναίος.

  10. Ο Κεντρώας Ευρώπης Σέργιος. 26-07-2014.
    Έδρα Χίλτεσχαϊμ Γερμανίας.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Ε. Κεντρώας Ευρώπης διετέλεσε ο Σερβίας Ειρηναίος.

  11. Ο Μπουένος ’υρες (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μαυροβουνίου Αμφιλόχιος.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  12. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βουδιμίου Λουκιανός.
    Έδρα Τιμισοάρα.

ι) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειος. 25-06-1978.

  2. Ο π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιος. 07-07-1991.

  3. Ο π. Κεντρώας Ευρώπης Κωνσταντίνος. 21-07-1991.

  4. Ο π. Σλαυονίας Σάββας. 17-06-1994.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 27 Φεβρουαρίου 2021.