Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμορίου κύριος Νικηφόρος. (γεν. 1958).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Ψυχλούδης γεννήθηκε στο Άδενδρο Θεσσαλονίκης το 1958. Αποφοίτησε από την Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης το 1978 και από τη Θεολογική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 1985. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Οκτωβρίου 1980 από τον Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιο και Πρεσβύτερος στις 30 Ιουνίου 1985 από τον Μητροπολίτη Τυρολόης και Σερεντίου Παντελεήμονα. Στις 30 Αυγούστου 2012 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων Θεσσαλονίκης. Στις 2 Φεβρουαρίου 2014 χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι Κωνσταντινουπόλεως τιτουλάριος Επίσκοπος Αμορίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Χαλκηδόνος Αθανάσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μιλήτου Απόστολο, Ικονίου Θεόληπτο, Λαγκαδά Ιωάννη και Κυδωνιών Αθηναγόρα.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.