Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης κύριος Γεώργιος. (γεν. 1964).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο Γεώργιος Χρυσοστόμου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη στις 3 Αυγούστου 1964. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης το 1986 και από τη Φιλοσοφική Σχολή του ίδιου Πανεπιστημίου το 1990. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1989 και Πρεσβύτερος το 1990. Υπηρέτησε ως Διάκονος του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Θεσσαλονίκης (1989-1990) και ως Εφημέριος στους Ιερούς Ναούς Αγίων Αναργύρων Θεσσαλονίκης (1990-1994) και Αγίων Αναργύρων Βερροίας (1995-2014). Διετέλεσε επίσης Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βερροίας (1995-2014). Στις 27 Φεβρουαρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης με 56 ψήφους (επί 74 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Δαυΐδ Τζιουμάκα (18 ψήφοι) και Ιγνάτιο Σωτηριάδη (0 ψήφοι). Την 1 Μαρτίου 2014 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λαρίσης Ιγνάτιο, Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμονα, Ξάνθης Παντελεήμονα, Ελασσώνος Βασίλειο, Καστορίας Σεραφείμ, Δημητριάδος Ιγνάτιο, Λεμεσού Αθανάσιο (Εκκλησία της Κύπρου), Φλωρίνης Θεόκλητο, Πειραιώς Σεραφείμ, Σύρου Δωρόθεο, Σιδηροκάστρου Μακάριο, Νέας Σμύρνης Συμεών, Εδέσσης Ιωήλ, Σερβίων και Κοζάνης Παύλο, Μεσογαίας Νικόλαο, Δράμας Παύλο, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Ιλίου Αθηναγόρα και τους Επισκόπους Ναζιανζού Θεοδώρητο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Πανειάδος Δημήτριο (Πατριαρχείο Αντιοχείας), Αρεθούσης Ηλία (Πατριαρχείο Αντιοχείας) και Διαυλείας Γαβριήλ.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.