Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2014

ΕΤΟΣ 2014

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής κυρός Φίλιππος. (+ 19-03-2014).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε κυρός Πρόκλος. (+ 23-03-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας κυρός Ιωάννης. (+ 03-04-2014).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ριμνίκου κυρός Γεράσιμος. (+ 09-04-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Γεράσμος Κριστέα γεννήθηκε στο Μουντένι του Μπουζαίου της Επαρχίας Ιαλομίτας στις 14 Νοεμβρίου 1914. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1948. Το 1937 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1940 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1943. Στις 27 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνστάντζας, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Δουνάβεως. Στις 16 Οκτωβρίου 1975 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πιτεστίου, Βικάριος της Επισκοπής Ριμνίκου. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Ριμνίκου και Άρτζες. Από τις 12 Φεβρουαρίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Άρτζες έφερε μόνο τον τίτλο Ριμνίκου. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Ριμνίκου προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Γεράσιμος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 9 Απριλίου 2014.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιωαννίνων κυρός Θεόκλητος. (+ 13-04-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κυρός Βασίλειος. (+ 16-05-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κυρός Βλαδίμηρος. (+ 05-07-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γρεβενών κυρός Σέργιος. (+ 10-07-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λύστρων κυρός Καλλίνικος. (+ 03-08-2014).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κλίν κυρός Λογγίνος. (+ 25-08-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεγάρων και Σαλαμίνος κυρός Βαρθολομαίος. (+ 27-08-2014).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βανάτου κυρός Νικόλαος. (+ 28-09-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Κορνεάνου γεννήθηκε στο Καρανσεμπές στις 21 Νοεμβρίου 1923. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου από την οποία αποφοίτησε το 1946. Το 1949 αναγορεύθηκε διδάκτορας της ίδιας Σχολής. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1943 και Πρεσβύτερος στις 15 Δεκεμβρίου 1960 από τον Επίσκοπο Βοτοσιανίων Θεόκτιστο. Στις 12 Ιανουαρίου 1961 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσερνίτσης της Αρχιεπισκοπής Βουκουρεστίου (στην Κομητεία του Ιλφοβεάνου). Στις 15 Ιανουαρίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Στις 17 Φεβρουαρίου 1962 εξελέγη Μητροπολίτης Βανάτου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας το 1967 και της Μητροπόλεως Ολτενίας από το 1977 μέχρι το 1978. Το 2008 κατά τα εγκαίνια του Ναού των Ελληνοκαθολικών (Ουνιτών) στην Τιμισοάρα ο Μητροπολίτης Νικόλαος πλησίασε στην Αγία Τράπεζα και κοινώνησε από τον ίδιο ποτήριο με τον Νούντσιο του Πάπα. Η ενέργεια αυτή προκάλεσε έντονες αντιδράσεις εντός και εκτός Ρουμανίας. Τελικά ο Μητροπολίτης Νικόλαος ζήτησε συγνώμη, η οποία του παρασχέθηκε από την Ιερά Σύνοδο και το ζήτημα θεωρήθηκε λήξαν. Εκοιμήθη στις 28 Σεπτεμβρίου 2014.

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ρωμανού και Μπακάου κυρός Ευθύμιος. (+ 04-11-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ευθύμιος Λούκα γεννήθηκε στο χωριό Σχίτουλ του Δήμου Χανγκού της Κομητείας Νεάμτ της Ρουμανίας στις 9 Νοεμβρίου 1914. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου από όπου αποφοίτησε το 1949. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σιολάνου (της Κομητείας Μπουζαίου). Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1947. Το 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιανουαρίου 1972 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπαρλαδεάνου, Βικάριος της Επισκοπής Ρωμανού. Στις 20 Απριλίου 1978 εξελέγη Επίσκοπος Ρωμανού και Χουσίων. Από το 1995 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Χουσίων φέρει τον τίτλο "Ρωμανού". Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Ρωμανού προήχθη σε Αρχιεπισκοπή με τον τίτλο "Ρωμανού και Μπακάου" και ο Επίσκοπος Ευθύμιος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 4 Νοεμβρίου 2014.

 

 

 


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.