Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κυρός Βλαδίμηρος. (1935-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βίκτωρ Μαρκιάνοβιτς Σάμπονταν γεννήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 1935 στο χωριό Μάρκοβτσι της Επαρχίας Λεττιτσέβου (Letychiv)  του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1962. Στις 14 Ιουνίου 1962 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Βόρι και την επόμενη ημέρα Πρεσβύτερος. Στις 26 Αυγούστου του ίδιου έτους εκάρη μοναχός. Το 1965 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Οδησσού και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 9 Ιουλίου 1966 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ τιτουλάριος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Λαδόγκας Νικόδημο, τον Αρχιεπίσκοπο Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Αντώνιο και τους Επισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ και Ζαράισκ Ιουβενάλιο. Στις 28 Νοεμβρίου 1968 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 20 Μαρτίου 1969 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και ανέλαβε παράλληλα τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ. Στις 18 Απριλίου 1973 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Μόσχας. Στις 3 (ή 9) Σεπτεμβρίου 1973 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Ιουλίου 1982 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 28 Μαρτίου 1984 ανέλαβε παράλληλα καθήκοντα Εξάρχου Δυτικής Ευρώπης ενώ από τις 30 Σεπτεμβρίου 1988 ανέλαβε και τοποτηρητής της Επισκοπής Χάγης. Στις 30 Δεκεμβρίου 1987 τοποθετήθηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 27 Μαΐου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 5 Ιουλίου 2014.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.