Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε κυρός Πρόκλος. (1943-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βασίλιεβιτς Χαζώφ γεννήθηκε στις 10 Οκτωβρίου 1943 στο Λένινγκραδ. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1977. Στις 5 Ιανουαρίου 1973 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Νικόδημο. Στις 7 Ιανουαρίου 1973 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 11 Μαρτίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Οκτωβρίου 1987 χειροτονήθηκε στο Λένινγκραδ τιτουλάριος Επίσκοπος Τιχβίν, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 εξελέγη Επίσκοπος Ουλιανώβου και Μελεκεσίου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Σαρατώβου από τον Νοέμβριο του 1994 μέχρι τον Ιούλιο του 1995. Στις 25 Φεβρουαρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Ιουλίου 2001 ο τίτλος της Επισκοπής του μετατράπηκε από «Ουλιανώβου και Μελεκεσίου» σε «Σιμπίρσκ και Μελεκεσίου» και στις 26 Ιουλίου 2012 σε «Σιμπίρσκ και Νοβοσπάσκογε». Την 1 Αυγούστου 2012 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Ουλιανώβσκ στις 23 Μαρτίου 2014 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.