Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κλίν κυρός Λογγίνος. (1946-2014).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γιούρι Βλαδιμήροβιτς Ταλίπιν γεννήθηκε στις 17 Φεβρουαρίου 1946 στο Ελσίνκι της Φινλανδίας. Στις 11 Απριλίου 1969 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο, στις 13 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 18 Μαΐου Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Λένινγκραδ το 1974. Από το 1978 μέχρι το 1979 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Πατριαρχική Ενορία του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Ελσίνκι. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 διορίστηκε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Επισκοπής Ντύσελντορφ. Στις 3 Δεκεμβρίου 1979 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Οκτωβρίου 1981 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ντύσελντορφ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Γερμανίας Αυγουστίνο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), τους Αρχιεπισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Μελχισεδέκ, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Μιχαήλ, τον Επίσκοπο Ουφάς και Στερλιταμακίου Ανατόλιο και τον Επίσκοπο Δυτικής Ευρώπης Λαυρέντιο (Πατριαρχείο Σερβίας). Στις 10 Μαρτίου 1989 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Δεκεμβρίου 1992 μετά την κατάργηση της Επισκοπής Ντύσελντορφ και τη συνένωσή της με την Επισκοπή Βερολίνου, τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Κλίν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και προϊστάμενος του Πατριαρχικού Ναού στο Ντύσελντορφ της Γερμανίας. Εκοιμήθη στο Ντύσελντορφ στις 25 Αυγούστου 2014 ύστερα από μακρά ασθένεια.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.