Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ριμνίκου κυρός Γεράσιμος. (1914-2014).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο Γεράσμος Κριστέα γεννήθηκε στο χωριό Μουντένι-Μπουζάου της Κομητείας Ιαλομίτας της Ρουμανίας στις 14 Νοεμβρίου 1914. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βουκουρεστίου το 1942 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1948. Το 1937 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Τσέρνικας. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1940 και Πρεσβύτερος στις 27 Δεκεμβρίου 1943. Στις 27 Δεκεμβρίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνστάντζας, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Δουνάβεως. Στις 16 Οκτωβρίου 1975 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πιτεστίου, Βικάριος της Επισκοπής Ριμνίκου. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1984 εξελέγη Επίσκοπος Ριμνίκου και Άρτζες. Από τις 12 Φεβρουαρίου 1990 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Άρτζες έφερε μόνο τον τίτλο Ριμνίκου. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Ολτενίας από τον Μάιο μέχρι τον Οκτώβριο του 2000. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Ριμνίκου προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Γεράσιμος σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στη Ριμνικουβίλτσεα στις 9 Απριλίου 2014.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2020.