Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2014

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

γ) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

δ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

ε) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Β. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος ο Β΄. (Χειροτονία 17-06-1990. Εκλογή 09-10-2004).
Έδρα Αλεξάνδρεια.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Αξώμης Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αιθιοπίας και Ερυθραίας. 17-12-1972.
    Έδρα Αντίς Αμπέμπα Αιθιοπίας.

  2. Ο Κένυας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ανατολικής Αφρικής. 25-07-1992.
    Έδρα Ναϊρόμπη Κένυας.

  3. Ο Καμπάλας Ιωνάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ουγκάντας. 26-07-1992.
    Έδρα Καμπάλα Ουγκάντας.

  4. Ο Ζιμπάμπουε και Αγκόλας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτιωτέρας Αφρικής. 28-09-1997.
    Έδρα Χαράρε Ζιμπάμπουε.

  5. Ο Νιγηρίας Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Γουϊνέας. 24-11-1997.
    Έδρα Λάγκος Νιγηρίας.

  6. Ο Τριπόλεως Θεοφύλακτος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβύης. 26-11-1999.
    Έδρα Τρίπολη Λιβύης.

  7. Ο Καλής Ελπίδος Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νατάλης και περιχώρων. 27-11-1999.
    Έδρα Κέηπ Τάουν Νοτίου Αφρικής.

  8. Ο Καρθαγένης Αλέξιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Αφρικής. 29-11-1999.
    Έδρα Τύνιδα Τυνησίας.

  9. Ο Μουάνζας Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Τανζανίας. 11-12-1999.
    Έδρα Μπουκόμπα Τανζανίας.

  10. Ο Γουϊνέας Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παραθαλασσίας Αφρικής. 04-03-2001.
    Έδρα Κονακρί Γουϊνέας.

  11. Ο Ερμουπόλεως Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αιγύπτου. 18-03-2001.
    Έδρα Τάντα Αιγύπτου.

  12. Ο Ειρηνουπόλεως Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Τανζανίας και Σεϋχελλών. 06-10-2002.
    Έδρα Νταρ ες Σαλάμ Τανζανίας.

  13. Ο Ζάμπιας και Μαλάουι Ιωακείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Μέσης Αφρικής. 23-03-2003.
    Έδρα Λουσάκα Ζάμπιας.

  14. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νοτίου Αφρικής. 30-10-2004.
    Έδρα Γιοχάνεσμπουργκ Νοτίου Αφρικής.

  15. Ο Μαδαγασκάρης Ιγνάτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νήσων Ινδικού Ωκεανού. 14-11-2004.
    Έδρα Ανταναναρίβο Μαδαγασκάρης.

  16. Ο Πτολεμαΐδος Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Αιγύπτου. 14-11-2004. (Εκλογή 26-11-2014, από Καβάσων).
    Έδρα Μίνια Αιγύπτου.

  17. Ο Καμερούν Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Αφρικής. 25-11-2004.
    Έδρα Γιαουντέ Καμερούν.

  18. Ο Λεοντοπόλεως Γαβριήλ, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Αυγουσταμνικής και Ερυθράς Θαλάσσης. 04-11-2006.
    Έδρα Ισμαηλία Αιγύπτου.

  19. Ο Μέμφιδος Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγύπτου. 12-11-2006.
    Έδρα Ηλιούπολη (Νέο Κάιρο) Αιγύπτου.

  20. Ο Κατάγκας Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χερσαίας Αφρικής. 25-11-2006.
    Έδρα Λουμπουμπάσα Κονγκό.
    Σημείωση: Η Ι.Ε. Κατάγκας ανυψώθηκε σε Μητρόπολη στις 26-11-2014.

  21. Ο Άκκρας Σάββας, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Αφρικής. 11-10-2009.
    Έδρα Άκκρα Γκάνας.

  22. Ο Πηλουσίου Νήφων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας 18-10-2009. (Εκλογή 26-11-2014, από Βαβυλώνος).
    Έδρα Πόρτ Σάιδ Αιγύπτου.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Ι.Μ. Πηλουσίου διετέλεσε ο Λεοντοπόλεως Γαβριήλ.

  23. Ο Κεντρώας Αφρικής Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ισημερίας. 24-10-2010.
    Έδρα Κινσάσα Κονγκό.

  24. Ο Νουβίας Νάρκισσος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Σουδάν. 01-12-2013.
    Έδρα Χαρτούμ Σουδάν.

β) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες εν τιμητική ενεργεία.

  1. Ο Κυρήνης Αθανάσιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβυκού Πελάγους. 28-11-1999.

  2. Ο Νειλουπόλεως Γεννάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κάτω Αιγύπτου. 26-11-2006.

  3. Ο Ηλιουπόλεως Θεόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος Μέσης Αιγύπτου. 27-11-2006.

γ) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μοζαμβίκης Ιωάννης. 17-10-2010.
    Έδρα Μαπούτο Μοζαμβίκης.

  2. Ο Μπραζαβίλ και Γκαμπόν Παντελεήμων. 02-12-2012.
    Έδρα Μπραζαβίλ.

  3. Ο Μπουρούντι και Ρουάντας Ιννοκέντιος. 06-12-2012.
    Έδρα Μπουζουμπούρα.

  4. Ο Μποτσουάνας Βασίλειος. 30-11-2014.
    Έδρα Γκαμπορόνε.

δ) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Θηβαΐδος Πορφύριος. 17-06-1990.

ε) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ναυκράτιδος Μελέτιος. 05-12-2014.

  2. Ο Βερενίκης Χρυσόστομος. 06-12-2014.

  3. Ο Νιτρίας Νεόφυτος. 21-12-2014.
    Βοηθός της Ι.Μ. Κένυας.

στ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Ελευσίνος Ιερόθεος. 06-02-1977.

  2. Ο Ταμιάθεως Ιωακείμ. 01-05-1988.

  3. Ο Αντινόης Παντελεήμων. 30-11-1999.

  4. Ο Διοσπόλεως Προτέριος. 03-03-2001. (Εκλογή 26-11-2014, από Πτολεμαΐδος).

  5. Ο Πενταπόλεως Ιγνάτιος. 16-03-2003.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.