Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2014

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

ΙΓ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Τιράνων και πάσης Αλβανίας κ. Αναστάσιος. (Χειροτονία 19-11-1972. Εκλογή 24-06-1992).

Έδρα Τίρανα.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Βερατίου, Αυλώνος και Κανίνης Ιγνάτιος. 27-07-1996.
    Έδρα Βεράτι.

  2. Ο Κορυτσάς Ιωάννης. 20-07-1998.
    Έδρα Κορυτσά.

  3. Ο Αργυροκάστρου Δημήτριος. 16-11-2006.
    Έδρα Αργυρόκαστρο.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Απολλωνίας Νικόλαος. 19-11-2006.

  2. Ο Κρούγιας Αντώνιος. 21-11-2006.

  3. Ο Αμαντίας Ναθαναήλ. 21-01-2012.

  4. Ο Βύλιδος Άστειος. 22-01-2012.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 21 Ιουλίου 2020.