Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Καττάρων κύριος Μακάριος. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Μαυρογιαννάκης γεννήθηκε στο χωριό Χάρακας του Ηρακλείου της Κρήτης το 1968. Το 1980 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Το 1986 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1987 και Πρεσβύτερος το 1992. Το 1993 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1995. Υπηρέτησε ως Καθηγητής και Σχολάρχης της Πατριαρχικής Σχολής Αγίας Σιών, ως Εφημέριος στη Γάζα, ως Ηγούμενος στη Φχες της Ιορδανίας και από το 2004 ως Πατριαρχικός Επίτροπος στο Κατάρ. Στις 10 Μαρτίου 2013 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Καττάρων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Θεόφιλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ναζαρέτ Κυριακό, Καπιτωλιάδος Ησύχιο, Βόστρων Τιμόθεο, Φιλαδελφείας Βενέδικτο, τους Αρχιεπισκόπους Γεράσων Θεοφάνη, Τομπόλσκ και Τιούμεν Δημήτριο (Πατριαρχείο Ρωσίας), Αβήλων Δωρόθεο, Ιόππης Δαμασκηνό, Κωνσταντίνης Αρίσταρχο, Θαβωρίου Μεθόδιο, Ιορδάνου Θεοφύλακτο, Σεβαστείας Θεοδόσιο, Λύδδης Δημήτριο και τον Επίσκοπο Μπαρναούλης και Αλτάισκ Μάξιμο (Πατριαρχείο Ρωσίας).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.