Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πέλλης κύριος Φιλούμενος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Ο κατά κόσμον Σουχέλ Μαχάμρε γεννήθηκε στο Σαφούτ της Ιορδανίας το 1970. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το 2006 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους. Το 2007 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2008 και Πρεσβύτερος το 2010. Ταυτόχρονα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου Παλαιάς Πόλεως Ιεροσολύμων, ως Ηγούμενος στο Μπιρ Ζεΐτ και ως Καθηγητής στις Σχολές Αγίου Δημητρίου Ιεροσολύμων και Αρχαγγέλου Μιχαήλ Ιόππης. Στις 17 Μαρτίου 2013 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Πέλλης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Θεόφιλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καπιτωλιάδος Ησύχιο, Βόστρων Τιμόθεο, Φιλαδελφείας Βενέδικτο και τους Αρχιεπισκόπους Γεράσων Θεοφάνη, Τιβεριάδος Αλέξιο, Αβήλων Δωρόθεο, Κωνσταντίνης. Αρίσταρχο, Θαβωρίου Μεθόδιο, Σεβαστείας Θεοδόσιο, Καττάρων Μακάριο και Ιεραπόλεως Ισίδωρο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.