Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κανώπου κυρός Σπυρίδων. (1941-2013).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μηλιώτης γεννήθηκε στην Άφρα Κερκύρας το 1941. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1965 από τον Μητροπολίτη Κερκύρας Μεθόδιο και Πρεσβύτερος στις 26 Οκτωβρίου 1975 από τον Μητροπολίτη Καισαριανής Γεώργιο. Το 1998 εντάχθηκε στον κλήρο του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου Παλαιού Καΐρου και εν συνεχεία της Ιεράς Μονής Αγίου Σάββα Αλεξανδρείας. Στις 5 Νοεμβρίου 2006 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κανώπου. Το 2010 απεσύρθη της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στις 31 Οκτωβρίου 2013.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 28 Ιανουαρίου 2019.