Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Χούστ και Βινογραδόβου κυρός Μεθόδιος. (1941-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ιβάνοβιτς Πετρόβτση γεννήθηκε στο χωριό Πριμπορζάφσκογε της Επαρχίας Ιρσάβας του Νομού Υπερκαρπαθίας της Ουκρανίας στις 30 Οκτωβρίου 1941. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1969 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1973. Την 1 Μαρτίου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Απριλίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 14 Δεκεμβρίου 1969. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Βίλνας (1969-1990) και Μουκατσέβου (1990-1994). Το 1982 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουλίου 1994 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης Κιέβου Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Χούστ και Βινογραδόβου. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 παραιτήθηκε. Υπήρξε αδελφός κατά σάρκα του Αρχιεπισκόπου Χούστ και Βινογραδόβου Μάρκου. Εκοιμήθη στο χωριό Μάλαγια Ούγκολκα της Επαρχίας Τιατσέβου του Νομού Υπερκαρπαθίας στις 13 Σεπτεμβρίου 2013.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.