Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κούρσκ και Ρίλσκ κυρός Ιουβενάλιος. (1929-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σπυρίδων Αλεξέγιεβιτς Ταράσωφ γεννήθηκε στο χωριό Μπολσεμετσέτνη της Επαρχίας Σεμικαρακόρσκ (Semikarakorsk) του Νομού Ροστόβου στις 29 Απριλίου 1929. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σαρατώβου το 1953 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Αυγούστου 1953 από τον Μητροπολίτη Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βενιαμίν και Πρεσβύτερος στις 4 Αυγούστου 1953 από τον ίδιο Ιεράρχη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ροστόβου. Στις 26 Ιουνίου 1968 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Πένζας. Στις 16 Νοεμβρίου 1975 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πένζας και Σαράνσκ Μελχισεδέκ, Καλλίνιν και Κάσιν Ερμογένη, Τιχβίν Μελίτωνα και Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Δαμασκηνό. Στις 16 Ιουλίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 26 Δεκεμβρίου 1984 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κούρσκ και Μπελγορόδου. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κούρσκ και Ρίλσκ". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 17 Αυγούστου 2004 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στο Κούρσκ στις 13 Ιανουαρίου 2013.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.