Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κομάνων κυρός Γαβριήλ. (1946-2013).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γκουΐντο Ντε Βίλντερ γεννήθηκε στο Λόκερεν της Γάνδης του Βελγίου στις 13 Ιουνίου 1946 σε Ρωμαιοκαθολική οικογένεια. Το 1975 ασπάστηκε την Ορθόδοξη πίστη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 5 Οκτωβρίου 1975 από τον Αρχιεπίσκοπο Συρακουσών Γεώργιο και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουνίου 1976 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Μάαστριχτ από το 1976 μέχρι το 1991 και στην Λιέγη από το 1991 μέχρι το 2001. Στις 11 Μαΐου 1994 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Ευκαρπίας Σέργιο. Στις 21 Μαΐου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Ιουνίου 2001 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κομάνων, Βοηθός Επίσκοπος της Εξαρχίας των Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης. Στις 3 Μαΐου 2003 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και τοποθετήθηκε Έξαρχος των Ορθοδόξων Ρωσικών παροικιών Δυτικής Ευρώπης. Στις 16 Ιανουαρίου 2013 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 26 Οκτωβρίου 2013.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 30 Αυγούστου 2018.