Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Αλέξιος. (1947-2013).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανατόλιος Στεπάνοβιτς Φρολώφ γεννήθηκε στη Μόσχα στις 27 Μαρτίου 1947. Στις 19 Οκτωβρίου 1975 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Δημητρώβου Βλαδίμηρο. Στις 25 Μαρτίου 1979 εκάρη μοναχός. Το ίδιο έτος αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1989 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζαράισκ Αλέξιο και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νοβοσπάσκι της Μόσχας (1991-2011). Στις 19 Αυγούστου 1995 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Νοβοσπάσκι της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Ορεχώβου Ζουέβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο, πρώην Μπακού Βαλεντίνο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Μπρονίτσης Τύχωνα, Ζαράισκ Παύλο, Αστραχανίου και Ενοταέβου Ιωνά και Βερεγίας Ευγένιο. Διετέλεσε Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής Θείας Λατρείας (1995-2013). Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Μαρτίου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Εκοιμήθη στη Μόσχα κατόπιν μακράς ασθενείας στις 3 Δεκεμβρίου 2013.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.