Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (1936-2012).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Θεόδωρος Μπουγκάν γεννήθηκε στο Πιτσμπούργο των Η.Π.Α. στις 29 Ιουλίου 1936. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 1965. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 23 Απριλίου 1967 από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Υόρκης Μοστισλάβο Skrypnyk και Πρεσβύτερος στις 23 Ιουλίου 1967 από τον Μητροπολίτη Φιλαδελφείας Ιωάννη Theodorovich (στις τάξεις της σχισματικής τότε Ουκρανικής Ορθοδόξου Εκκλησίας Αμερικής και Αυστραλίας). Υπηρέτησε ως Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Βλαδιμήρου Σικάγου (1967-1968) και του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Troy Νέας Υόρκης (1968-1972). Στις 18 Δεκεμβρίου 1971 εκάρη μοναχός. Στις 19 Δεκεμβρίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαΐου 1972 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σικάγου. Στις 14 Οκτωβρίου 1976 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 6 Ιουνίου 1990 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 10 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Πριμάτος της Ουκρανικής Εκκλησίας της Διασποράς. Στις 11 Μαρτίου 1995 υπήχθη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο ως τιτουλάριος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως. Εποίμανε την Κεντρική Επαρχία της Ουκρανικής Ορθοδόξου Εκκλησίας των Η.Π.Α. Εκοιμήθη στις 21 Μαΐου 2012.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 16 Αυγούστου 2019.