Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ρουστάβης και Μαρνεούλης κυρός Αθανάσιος. (1936-2012).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Ανζόρ Καχιασβίλι γεννήθηκε στο χωριό Καρντανάχη της Επαρχίας Γκουρτζαάνης της Γεωργίας στις 4 Φεβρουαρίου 1936. Το 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Γεωργίας Εφραίμ. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 15 Δεκεμβρίου 1978 εκάρη μοναχός. Στις 17 Δεκεμβρίου 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 1978 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό της Μετσχέτης Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Ιουνίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και το 1989 σε Μητροπολίτη. Στις 12 Μαΐου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Αλαβέρδης. Την 1 Σεπτεμβρίου 1993 εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Μπόδβης. Στις 21 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Μητροπολίτης Ρουστάβης. Στις 17 Οκτωβρίου 2002 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ρουστάβης και Μαρνεούλης". Στις 7 Μαΐου 2010 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 9 Αυγούστου 2012.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.