Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Αυστρίας και Ελβετίας κύριος Ανδρέας. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Τσίλερντιτς γεννήθηκε στο Όσναμπρυκ της Γερμανίας στις 21 Αυγούστου 1961. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1986. Στις 7 Ιανουαρίου 1987 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντετσάνης από τον τότε Ιερομόναχο και μετέπειτα Επίσκοπο Μπάτσκας Ειρηναίο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 1987 από τον Επίσκοπο Δυτικής Ευρώπης Λαυρέντιο και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1990 από τον Επίσκοπο Μοραβικίου Ειρηναίο. Από το 1987 μέχρι το 1989 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης και υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Ιερού Ναού Αγίας Σοφίας Θεσσαλονίκης. Από το 1990 μέχρι το 2011 υπηρέτησε στην Επισκοπή Μπάτσκας. Στις 19 Αυγούστου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Σεπτεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στο Βελιγράδι τιτουλάριος Επίσκοπος Ρεμεσιάνης, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχη Σερβίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο, Σκοπίων Ιωάννη και τους Επισκόπους π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιο, Σάμπατς Λαυρέντιο, Ζίτσης Χρυσόστομο, Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανό, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Δαλματίας Φώτιο, Νύσσης Ιωάννη, Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμο, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Εγαρίου Πορφύριο, Λίπλιανης Ιωάννη και Σινώπης Αθηναγόρα (Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στις 24 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Αυστρίας και Ελβετίας.