Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2011

ΕΤΟΣ 2011

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιάτκας και Σλομποδά κυρός Χρύσανθος. (+ 04-01-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κλουζίου, Αλμπέι, Κρισανίου και Μαραμούρες κυρός Βαρθολομαίος. (+ 31-01-2011).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κυρός Τύχων. (+ 18-02-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Βικτώροβιτς Ζηλιάκωφ γεννήθηκε στις 9 Ιουλίου 1968 στο Λουγκάνσκ. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1992 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαΐου 1993. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου το 1998 και στη συνέχεια εγγράφηκε στη Θεολογική Ακαδημία του Ούζγκοροδ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Λουγκάνσκ. Στις 11 Ιανουαρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Νοεμβρίου 2009 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, τους Αρχιεπισκόπους Μπελογορόδου Νικόλαο, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγαπητό, Νιέζιν και Πριλούκσκη Ειρηναίο, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Γιαγκότιν Σεραφείμ, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Ρόβενκι Βλαδίμηρο. Εκοιμήθη στο Κίεβο στις 18 Φεβρουαρίου 2011 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αμισού κυρός Νικόλαος. (+ 13-03-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Λιουντινώβου κυρός Γεώργιος. (+ 01-04-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βριούλων κυρός Επιφάνιος. (+ 09-05-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κυρός Διονύσιος. (+ 17-07-2011).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ντάλας και Νοτίου Αμερικής Δημήτριος. (+ 28-08-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κώου και Νισύρου κυρός Αιμιλιανός. (+ 08-09-2011),
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κυρός Νικόδημος. (+ 15-09-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυρηνείας κυρός Παύλος. (+ 01-10-2011).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστρίας κυρός Μιχαήλ. (+ 18-10-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αδριανουπόλεως κυρός Δαμασκηνός. (+ 05-11-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.