Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Αμισού κυρός Νικόλαος. (1936-2011).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Νικόλαος Σμίσκο γεννήθηκε στη Νέα Ιερεσέη στις 23 Φεβρουαρίου 1936. Σπούδασε τη Θεολογία στην Θεολογική Σχολή του Σωτήρος Χριστού Τζώνσταουν καθώς και στην Θεολογική Σχολή Χάλκης. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 1959 από τον Επίσκοπο Αγαθονικείας Ορέστη. Το 1963 διορίστηκε Διευθυντής της Θεολογικής Σχολής του Τζώνσταουν. Στις 23 Ιανουαρίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Μαρτίου 1983 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Αμισού, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αμερικής για τις ανάγκες των Ουκρανών των Η.Π.Α. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Ιάκωβος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ευκαρπίας Ανδρέα, τον Επίσκοπο Μελόης Φιλόθεο και τον Επίσκοπο Νύσσης Ιωάννη. Στις 25 Νοεμβρίου 1984 εξελέγη επικεφαλής της Καρπαθορωσικής Επισκοπής στις Η.Π.Α. Στις 24 Νοεμβρίου 1997 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Εκοιμήθη στις 13 Μαρτίου 2011.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018.