Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου κυρός Νικόδημος. (1921-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Στεφάνοβιτς Ρούσνακ γεννήθηκε στις 4 Απριλίου 1921 στο χωριό Νταβίντοφτση της Επαρχίας Κιτσμάν του Νομού Τσερνοβικίου της Ουκρανίας (στη Ρουμανία τότε). Στις 6 Ιανουαρίου 1945 εκάρη μοναχός. Στις 29 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 23 Φεβρουαρίου 1946 Πρεσβύτερος. Το 1958 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Στις 15 Νοεμβρίου 1958 τοποθετήθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 1961 χειροτονήθηκε στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Ιωάννη και Ποδόλσκ Κυπριανό. Στις 21 Απριλίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Απριλίου 1970 ονομάστηκε Έξαρχος Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 2 Ιουλίου 1970 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα τόσο του Αρχιεπισκόπου Αργεντινής όσο και του Εξάρχου Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Την 1 Δεκεμβρίου 1970 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Από τις 24 Φεβρουαρίου 1971 μέχρι τις 6 Οκτωβρίου 1977 διετέλεσε τοποτηρητής Πατριαρχικός Έξαρχος Κεντρώας και Νοτίου Αμερικής. Στις 23 Νοεμβρίου 1983 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Λβώβου και Τερνοπόλεως και τοποτηρητής της Επισκοπής Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 28 Μαρτίου 1984 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του τοποτηρητή της Επισκοπής Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Στις 9 Απριλίου 1985 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 28 Δεκεμβρίου 1988 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Λβώβου και Δρογόμπιτς". Στις 13 Σεπτεμβρίου 1989 για δεύτερη φορά εξελέγη Μητροπολίτης Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου. Από τον Απρίλιο του 1992 μέχρι τις 27 Μαΐου 1992 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κιέβου και Προεδρεύων της Συνόδου της ανυψωθείσας σε Αυτόνομη Εκκλησίας της Ουκρανίας. Εκοιμήθη στο Χάρκοβο στις 15 Σεπτεμβρίου 2011.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.