Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Λιουντινώβου κυρός Γεώργιος. (1934-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ιβάνοβιτς Γκριάζνωφ γεννήθηκε στις 26 Ιανουαρίου 1934 στο χωριό Μπεντρίνο της Επαρχίας Κοβρώβου του Νομού Βλαδίμης (τότε στον Νομό Ιβανόβου). Το 1952 αποφοίτησε από το Γεωπονικό Ινστιτούτο του Βλαντίμιρ και εργάστηκε ως γεωπόνος μέχρι το 1962. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1966 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1970. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 26 Νοεμβρίου 1968 από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο και Πρεσβύτερος στις 28 Αυγούστου 1969. Στις 2 Απριλίου 1972 εκάρη μοναχός. Το 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Απριλίου 1989 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βολοκολάμσκ και Γιούργεβ Πιτιρίμ, τους Αρχιεπισκόπους Σβερδλόβου και Κουργάν Μελχισεδέκ, Τούλας και Μπελιώβου Μάξιμο, Βλαδίμης και Σουσδαλίας Βαλεντίνο, Ζαράισκ Αλέξιο και τους Επισκόπους Μοζάισκ Γρηγόριο και Βίλνας και Λιθουανίας Αντώνιο. Στις 27 Δεκεμβρίου 1996 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λιουντινώβου, Βικάριος της Επισκοπής Καλούγας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2005 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στην Καλούγα την 1 Απριλίου 2011 συνεπεία εγκεφαλικού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.