Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κυρός Διονύσιος. (1927-2011).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο Διονύσιος Μπαϊρακτάρης γεννήθηκε στους Καλημεριάνους Ευβοίας το 1927. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Μαρτίου 1952 και Πρεσβύτερος στις 20 Νοεμβρίου 1960. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος του Μητροπολιτικού Ναού Αθηνών από το 1952 μέχρι το 1960. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως στρατιωτικός ιερέας στο πολεμικό ναυτικό και έφτασε μέχρι την θέση του Διευθυντού Θρησκευτικού Γ.Ε.ΕΘ.Α. Στις 11 Νοεμβρίου 1979 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών. Εκοιμήθη στις 17 Ιουλίου 2011.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2018.