Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιάτκας και Σλομποδά κυρός Χρύσανθος. (1937-2011).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Αντώνοβιτς Τσεπίλ γεννήθηκε στις 24 Ιουνίου 1937 στο χωριό Μπερέζοφκα του Βοϊβοδάτου Βολυνίας της Πολωνίας (σήμερα στην Επαρχία Κόρετς του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας). Φοίτησε για τρία χρόνια στο Θεολογικό Σεμινάριο Κιέβου (1955-1957) και κατόπιν προσκλήθηκε να υπηρετήσει στον Σοβιετικό στρατό. Μετά την απόλυσή του από τις τάξεις του στρατού το Σεμινάριο είχε κλείσει. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1967. Στις 18 Ιουλίου 1967 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο. Στις 15 Μαρτίου 1970 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1970 τοποθετήθηκε Εφημέριος στο Πετροζαβόδσκ, το οποίο τότε ανήκε στην Επισκοπή Λένινγκραδ και διορίστηκε Αρχιερατικός Επίτροπος Ολονέτς. Στις 30 Μαρτίου 1971 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Στις 28 Απριλίου 1971 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Απριλίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βιμπόργου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιχβίν Μελίτωνα, Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ Δαμασκηνό και Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Ισίδωρο. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1988 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 21 Απριλίου 1994 ο τίτλος της Επισκοπής μεταβλήθηκε σε «Βιάτκας και Σλομποδά». Στις 29 Φεβρουαρίου 2004 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 4 Ιανουαρίου 2011.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.