Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ζάμπιας κύριος Ιωάννης. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Ιωάννης Τσαφταρίδης γεννήθηκε το 1969 στο χωριό Αγγερικός (Άγιος Κήρυκος) της Ζακύνθου, με απώτερη καταγωγή από το χωριό Μουζάμανα του Πόντου (περιοχή Τραπεζούντος). Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Ελληνικών και Λατινικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Γιοχάνεσμπουργκ. Διάκονος χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Υπεραγάθου (Μετόχιο της Ιεράς Μονής Σινά) Ζακύνθου στις 21 Νοεμβρίου 1993 από τον Μητροπολίτη Ζακύνθου Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αηίας Ειρήνης οδού Αιόλου Αθηνών στις 17 Δεκεμβρίου 1993 από τον Μητροπολίτη Δωδώνης Χρυσόστομο. Το 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας Πέτρο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε ναούς της Ζιμπάμπουε, της Ζάμπιας, του Καΐρου και της Νοτίου Αφρικής. Στις 17 Οκτωβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μοζαμβίκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόδωρος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ζακύνθου Χρυσόστομο, Ζάμπιας και Μαλάουι Ιωακείμ και τους Επισκόπους Μαρεώτιδος Γαβριήλ και Φωτικής Διονύσιο. Στις 24 Νοεμβρίου 2015 εξελέγη Μητροπολίτης Ζάμπιας και Μαλάουϊ. Από τις 26 Νοεμβρίου 2018 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Μαλάουϊ ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Ζάμπιας". Υπήρξε ο εμπνευστής και ιδρυτής της "Στέγης Αγάπης Απόρων" στο Sophia Town του Johannesburg. Δραστηριοποιήθηκε ενεργά στην διακονία της νεότητας ως Υπεύθυνος Νεότητας της Ιεράς Μητροπόλεως Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας, ιδρύοντας το "Κέντρο Νεότητας και Πολιτισμού" και την "Ομάδα Στήριξης Αρνητικών Κοινωνικών Φαινομένων" (παροχής ψυχολογικής στήριξης και βοήθειας σε εξαρτημένα άτομα) της Αρχιεπισκοπής. Διατελεί σύνδεσμος της Διακοινοβουλευτικής Συνέλευσης Ορθοδοξίας με το Παναφρικανικό Κοινοβούλιο (PAP) και από το 2005 εκπροσωπεί την Α.Θ.Μ. τον Πατριάρχη Αλεξανδρείας στους δύο θεσμούς.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.