Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κυρός Ιωάννης. (1923-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο Ιωάννης Ρίννε γεννήθηκε στο Τουρκού της Φινλανδίας στις 16 Αυγούστου 1923 σε οικογένεια Λουθηρανών. Το 1966 ασπάστηκε την Ορθόδοξη πίστη. Το 1967 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Πάτμου. Το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 2 Μαΐου 1967 Πρεσβύτερος. Στις 26 Μαΐου 1969 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λαπωνίας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Καρελίας. Το 1970 εξελέγη Επίσκοπος Ελσινκίου. Το 1972 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 15 Οκτωβρίου 1987 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καρελίας και πάσης Φινλανδίας. Στις 30 Σεπτεμβρίου 2001 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Στις 4 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης της γεροντικής Μητροπόλεως Νικαίας. Εκοιμήθη την 1 Ιουλίου 2010.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2017.