Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κυρός Αυγουστίνος. (1907-2010).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Καντιώτης γεννήθηκε στις Λεύκες Πάρου στις 20 Απριλίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1929. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1935 και Πρεσβύτερος το 1942. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος στη Μητρόπολη Αιτωλίας, ως στρατιωτικός ιερέας και ως Ιεροκήρυκας στην Αθήνα, όπου ίδρυσε την ιεραποστολική αδελφότητα "Ο Σταυρός". Στις 25 Ιουνίου 1967 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας. Στις 14 Ιανουαρίου 2000 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Εκοιμήθη στις 28 Αυγούστου 2010 σε ηλικία 103 ετών.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2017.