Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ρόδου κυρός Απόστολος. (1925-2010).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Διμέλης γεννήθηκε στον Αρχάγγελο της Ρόδου στις 30 Ιανουαρίου 1925. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1956. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Μαΐου 1954 και Πρεσβύτερος στις 6 Αυγούστου (Δεκεμβρίου) 1954. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Αγίας Αναστασίας Χαλκιδικής από το 1960 μέχρι το 1977. Στις 21 Νοεμβρίου 1973 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ευμενείας. Στις 15 Νοεμβρίου 1977 εξελέγη Μητροπολίτης Ηλιουπόλεως και Θείρων. Στην θέση του Ηγουμένου της Ιεράς Μονής της Αγίας Αναστασίας παρέμεινε μέχρι τον Οκτώβριο του 1985. Στις 5 Μαΐου 1988 εξελέγη Μητροπολίτης Ρόδου. Στις 20 Απριλίου 2004 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 22 Σεπτεμβρίου 2010.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 26 Δεκεμβρίου 2017.