Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος κυρός Νικηφόρος. (1931-2009).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Αρχαγγελίδης γεννήθηκε στις Φέρρες του Έβρου το 1931. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή της Χάλκης και στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 1956 και Πρεσβύτερος στις 12 Νοεμβρίου 1961. Υπηρέτησε ως Κωδικογράφος της Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου και ως Εφημέριος στις Μητροπόλεις Θεσσαλονίκης και Βερροίας. Επίσης ως Ιεροκήρυκας και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Αλεξανδρουπόλεως. Στις 19 Νοεμβρίου 1988 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος. Εκοιμήθη στις 4 Οκτωβρίου 2009.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2018.