Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας κυρός Νεκτάριος. (1932-2009).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Εμμανουήλ Χατζημιχάλης γεννήθηκε στα Χανιά το 1932. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1956. Το ίδιο έτος εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Μαρτίου 1960 και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1960. Στις 3 Αυγούστου 1980 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Κισάμου και Σελίνου. Την χειροτονία τέλεσε στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος Χάλκης ο Μητροπολίτης Σταυρουπόλεως Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ειρηνουπόλεως Συμεών και Κολωνείας Γαβριήλ. Στις 16 Σεπτεμβρίου 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Καρπάθου και Κάσου και στις 24 Μαΐου 1983 Μητροπολίτης Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας. Στις 16 Μαΐου 2005 παραιτήθηκε. Στις 29 Αυγούστου 2007 εξελέγη Μητροπολίτης Γάνου και Χώρας. Εκοιμήθη στις 31 Δεκεμβρίου 2009.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 01 Φεβρουαρίου 2018.