Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

ΑΥΤΟΚΕΦΑΛΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας κ. Μεθόδιος. 17-08-1995.

Έδρα Κίεβο.

Μητροπολίτες

  1. Ο Γαλικίας και Ιβανοφρανκόβου Ανδρέας. 07-04-1990.
    Έδρα Ιβανοφρανκόφσκ.

  2. Ο Βιννίτσης και Βρατσλάβας Ρωμανός. 22-05-1990.
    Έδρα Βίννιτσα.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Θεοδόσιος. 04-12-1994.
    Έδρα Δρογόμπιτς.

  2. Ο Καφά και Γοτθίας Πέτρος. 06-06-1996.
    Έδρα Κρέφελντ Γερμανίας.

  3. Ο Λβώβου Μακάριος. 03-11-1996.
    Έδρα Λβώβ.

Επίσκοποι

  1. Ο Οδησσού και Μπάλτας Θεόδωρος. 10-10-2002.
    Έδρα Οδησσός.

  2. Ο Τσερκάσσι και Κυροβογκράδ Ιλαρίων. 03-11-2005.
    Έδρα Τσερκάσσι.

  3. Ο Ροβνό και Βολυνίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Λβώβου Μακάριος.
    Έδρα Ροβνό.

  4. Ο Τερνοπόλεως και Ποδόλσκ (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Κιέβου Μεθόδιος.
    Έδρα Τερνοπόλ.

  5. Ο Χαρκόβου και Πολτάβας (χηρεύει).
    Έδρα Χάρκοβο.

  6. Ο Ταυρικής (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Λβώβου Μακάριος.
    Έδρα Χερσώνα.

Τιτουλάριοι Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Ουμάν Ιωάννης. 17-06-1996.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.

Βικάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Φαστώβου Μιχαήλ. 01-01-2006.
    Βικάριος της Ι.Ε. Κιέβου.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.