Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας κύριος Κυπριανός. (γεν. 1976).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ογκνιάν Ντομπρίνωφ Καζάντζιεφ γεννήθηκε στις 8 Μαρτίου 1976 στο Καζανλάκ. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Σόφιας. Την 1 Σεπτεμβρίου 1996 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας από τον Επίσκοπο Δραγοβιτίας Ιωάννη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 14 Σεπτεμβρίου 1996. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος διαφόρων Μονών και ως Πρωτοσύγκελος των Μητροπόλεων Βράτζης (2000-2006, 2007-2008) και Αμερικής (2007-2008). Στις 31 Αυγούστου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Μαρτίου 2008 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίων Δώδεκα Αποστόλων Βράτζης τιτουλάριος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βράτζης Καλλίνικος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βιδινίου Δομητιανό και τους Επισκόπους Ντεβόλσκι Θεοδόσιο, Βρανίτσης Αμβρόσιο, Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνο, Μεσημβρίας Ιάκωβο και Βελίκης Σιώνιο. Στις 11 Δεκεμβρίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Βράτζης από τις 28 Δεκεμβρίου 2016 μέχρι τις 2 Μαρτίου 2017.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 04 Ιανουαρίου 2021.