Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ κυρός Σωφρόνιος. (1930-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ιβάνοβιτς Μπούτκο γεννήθηκε στο χωριό Μπόρντεφκα της Κομητείας Μπρέστ του Βοϊβοδάτου της Πολεσίας (έδρα το Μπρέστ) της Πολωνίας (στη Λευκορωσία σήμερα) στις 3 Οκτωβρίου 1930. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Μίνσκ το 1959 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1963. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Μαρτίου 1964 και Πρεσβύτερος στις 22 Μαρτίου 1964 από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Κασσιανό. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας. Στις 12 Μαΐου 1991 εκάρη μοναχός. Στις 16 Μαΐου 1991 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αναλήψεως του Σωτήρος στο Νοβοσιμπίρσκ τιτουλάριος Επίσκοπος Τόμσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας. Το 1984 χήρεψε. Την 1 Νοεμβρίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1998 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 19 Ιουλίου 2006 συνταξιοδοτήθηκε. Εκοιμήθη στο Κεμέροβο στις 31 Μαρτίου 2008.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.