Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Λίβνι κυρός Παΐσιος. (1930-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Νικολάγιεβιτς Σάμτσουκ γεννήθηκε στο χωριό Μπογκντάνοφκα της Επαρχίας Κορέτς του Νομού Ροβνό της Ουκρανίας (τότε στο Βοεβοδάτο της Βολυνίας στην Πολωνία) στις 15 Αυγούστου 1930. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1959. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Απριλίου 1978 από τον Αρχιεπίσκοπο Ορέλ και Μπριάνσκ Γλέμπ και Πρεσβύτερος στις 23 Απριλίου 1978 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος στο Μπριάνσκ της Επισκοπής Ορέλ. Στις 19 Ιουλίου 1988 εκάρη μοναχός και στις 20 Ιουλίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Στις 26 Φεβρουαρίου 1994 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ορέλ και Λίβνι". Στις 25 Φεβρουαρίου 1996 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στο Ορέλ στις 20 Μαρτίου 2008 συνεπεία καρδιακής νόσου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.