Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης κυρός Λαύρος. (1928-2008).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Μιχαήλοβιτς Σκούρλα γεννήθηκε την 1 Ιανουαρίου 1928 στο χωριό Λαντομίροβα της Επαρχίας Σβίντνικ (Svidník) του Νομού Πρέσοβ της Τσεχοσλοβακίας (σήμερα στη Σλοβακία). Σε ηλικία 11 ετών εντάχθηκε ως δόκιμος μοναχός στη Λαύρα του Αγίου Ιώβ, η οποία λειτουργούσε στο χωριό του και είχε ιδρυθεί από μοναχούς της Λαύρας του Ποτσαέβου. Το 1946 μαζί με όλη την αδελφότητα της Μονής μετέβη στο Τζόρντανβιλ των Η.Π.Α. Εκεί ιδρύθηκε η Μονή της Αγίας Τριάδος, η οποία εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι αυτό στις 19 Μαρτίου 1948. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Ιανουαρίου 1950 και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουνίου 1954. Το 1954 αποφοίτησε και από το Θεολογικό Σεμινάριο, το οποίο λειτουργούσε εντός της Μονής. Στις 17 Απριλίου 1966 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 13 Αυγούστου 1967 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός της Επισκοπής Ανατολικής Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βασιγκτώνος και Φλώριδας Νίκωνα, Συρακουσών και Τριάδος Αβέρκιο και τους Επισκόπους Τολέδου και Τορόντου Κύριλλο (των Βουλγαρικών ενοριών) και Μελβούρνης Αντώνιο. Διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 18 Ιουλίου 1976 τοποθετήθηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Συρακουσών και Τριάδος και στις 12 Οκτωβρίου 1976 εξελέγη Επίσκοπος Τριάδος και Συρακουσών και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Τζόρντανβιλ. Στις 20 Οκτωβρίου 1981 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 27 Οκτωβρίου 2001 εξελέγη Μητροπολίτης Ανατολικής Αμερικής και Νέας Υόρκης, προκαθήμενος της Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς. Τον Μάιο του 2007 ευτύχησε να ζήσει την επανένωση της Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς με το Πατριαρχείο Ρωσίας. Εκοιμήθη στο Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης στις 16 Μαρτίου 2008.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.