Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κυρός Ιερόθεος. (1920-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Σπυρίδων Τσαντίλης γεννήθηκε στην Πάτρα το 1920. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1948. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1958. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας, Καθηγητής και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Πατρών. Στις 26 Ιουνίου 1967 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης Αθηνών Μητροπολίτης Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πατρών Κωνσταντίνος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αιτωλίας Θεόκλητο, Γυθείου Σωτήριο, Εδέσσης Καλλίνικο και Αλεξανδρουπόλεως Κωνστάντιο. Στις 14 Δεκεμβρίου 2000 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 15 Ιουλίου 2008.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 08 Δεκεμβρίου 2020.