Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προύσης κυρός Διονύσιος. (1916-2008).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Παναγιώτης Ψιάχας γεννήθηκε στην Χαλκηδόνα στις 30 Μαρτίου 1916. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1941. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 από τον Μητροπολίτη Προύσης Πολύκαρπο και Πρεσβύτερος στις 15 Οκτωβρίου 1945 από τον Μητροπολίτη Νεοκαισαρείας Χρυσόστομο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό της του Θεού Σοφίας στο Λονδίνο από το 1947 μέχρι το 1959. Στις 6 Δεκεμβρίου 1959 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίας Σοφίας Λονδίνου τιτουλάριος Επίσκοπος Ναζιανζού, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων Αθηναγόρας, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Βίλνας Ματθαίο, Ρηγίου Μελέτιο, Θερμών Χρυσόστομο και Απαμείας Ιάκωβο. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας από τον Μάρτιο του 1968 μέχρι τον Οκτώβριο του 1969. Στις 8 Ιανουαρίου 1970 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Νέας Ζηλανδίας. Στις 21 Ιουλίου 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Προύσης. Εκοιμήθη στις 6 Ιανουαρίου 2008.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 26 Οκτωβρίου 2017.