Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κυρός Διονύσιος. (1929-2008).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Λαδόπουλος γεννήθηκε στο Καστέλλι της Κρήτης το 1929. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1965. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1955 και Πρεσβύτερος το 1960. Στις 26 Μαΐου 1974 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως. Στις 25 Αυγούστου 2004 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 8 Αυγούστου 2008.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 29 Δεκεμβρίου 2017.