Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Αρχιεπίσκοποι.

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά Φαράν και Ραϊθώ.

Δ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Αγίας Πόλεως Ιερουσαλήμ και πάσης Παλαιστίνης, Συρίας, Αραβίας πέραν του Ιορδάνου, Κανά της Γαλιλαίας και Αγίας Σιών κ. Θεόφιλος ο Γ΄. (Χειροτονία 27-02-2005. Εκλογή 22-08-2005).

Έδρα Ιερουσαλήμ.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Καισαρείας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Παλαιστίνης. 26-08-1962.

  2. Ο Σκυθουπόλεως Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Παλαιστίνης. 05-03-1972.

  3. Ο Πέτρας Κορνήλιος, υπέρτιμος και έξαρχος Πετραίας Αραβίας. 06-11-1976.

  4. Ο Πτολεμαΐδος Παλλάδιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Φοινίκης παραλίας. 08-11-1976.
    Έδρα Άκρη Ισραήλ.

  5. Ο Νεαπόλεως Αμβρόσιος. 22-03-1981.

  6. Ο Καπιτωλιάδος Ησύχιος. 26-03-1984.

  7. Ο Βόστρων Τιμόθεος. 21-02-1988.

  8. Ο Ελευθερουπόλεως Χριστόδουλος. 06-03-1988.

  9. Ο Ναζαρέτ Κυριακός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλιλαίας. 14-09-1989.
    Έδρα Ναζαρέτ.

  10. Ο Φιλαδελφείας Βενέδικτος. 09-02-1998.
    Έδρα Αμάν.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Ασκάλωνος Νικηφόρος. 13-03-1988.

  2. Ο Γεράσων Θεοφάνης. 19-03-1988.

  3. Ο Τιβεριάδος Αλέξιος. 23-11-1991.

  4. Ο Αβήλων Δωρόθεος. 12-10-1998.

  5. Ο Ιόππης Δαμασκηνός. 18-10-1998.

  6. Ο Κωνσταντίνης Αρίσταρχος. 19-10-1998.

  7. Ο Θαβωρίου Μεθόδιος. 11-12-2005.

  8. Ο Ιορδάνου Θεοφύλακτος. 17-12-2005.

  9. Ο Σεβαστείας Θεοδόσιος. 24-12-2005.

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά Φαράν και Ραϊθώ.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σινά, Φαράν και Ραϊθώ Δαμιανός. 23-12-1973.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.