Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς

ΙΑ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Χριστόδουλος. (Χειροτονία 14-07-1974. Εκλογή 28-04-1998. + 28-01-2008).

Σημείωση: Τοποτηρητής διετέλεσε ο Καρυστίας Σεραφείμ.

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος ο Β΄. (Χειροτονία 04-10-1981. Εκλογή 07-02-2008, από Θηβών).

Έδρα Αθήνα.

α) Τιτουλάριοι Μητροπολίτες.

  1. Ο Ευρίπου Βασίλειος. 18-12-1968.

  2. Ο Αχελώου Ευθύμιος. 22-12-1968.

  3. Ο Χριστουπόλεως Πέτρος. 27-01-1995. (Προαγωγή 11-06-2008).

  4. Ο Σταυροπηγίου Αλέξανδρος. 26-07-1996.

  5. Ο Αυλώνος Χριστόδουλος. 28-07-1996.

  6. Ο Βρεσθένης Θεόκλητος. 16-10-1999.

  7. Ο Αχαΐας Αθανάσιος. 15-10-2000.

  8. Ο Βελεστίνου Δαμασκηνός. 12-01-2003. (Προαγωγή 11-06-2008).

  9. Ο Κορωνείας Παντελεήμων. 14-01-2003. (Προαγωγή 11-06-2008).

β) Τιτουλάριοι και Βοηθοί Επίσκοποι.

  1. Ο Διαυλείας Δαμασκηνός. 27-01-1995.

  2. Ο Νεοχωρίου Παύλος. 28-01-1995.

  3. Ο Μαραθώνος Μελίτων. 29-01-1995.

  4. Ο Θερμοπυλών Ιωάννης. 14-10-2000.

  5. Ο Φαναρίου Αγαθάγγελος. 13-01-2003.

I. Παλαιά Ελλάδα.

α) Μητροπολίτες στο λεκανοπέδιο Αττικής.

  1. Ο Μεγάρων και Σαλαμίνος Βαρθολομαίος. 27-05-1974.
    Έδρα Μέγαρα.

  2. Ο Περιστερίου Χρυσόστομος. 22-02-1976.
    Έδρα Περιστέρι.

  3. Ο Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας Κωνσταντίνος. 29-05-1994.
    Έδρα Νέα Ιωνία.

  4. Ο Νικαίας Αλέξιος. 29-01-1995.
    Έδρα Νίκαια.

  5. Ο Καισαριανής, Βύρωνος και Υμηττού Δανιήλ. 22-01-2000.
    Έδρα Καισαριανή.

  6. Ο Πειραιώς Σεραφείμ. 21-01-2001.
    Έδρα Πειραιάς.

  7. Ο Νέας Σμύρνης Συμεών. 12-10-2002.
    Έδρα Νέα Σμύρνη.

  8. Ο Γλυφάδας Παύλος. 14-10-2002.
    Έδρα Βούλα.

  9. Ο Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Νικόλαος. 30-04-2004.
    Έδρα Σπάτα.

  10. Ο Αττικής (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μεσογαίας Νικόλαος.
    Έδρα Κηφισιά.

β) Μητροπολίτες στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα.

  1. Ο Καρυστίας και Σκύρου Σεραφείμ. 24-11-1968.
    Έδρα Κάρυστος.

  2. Ο Καρπενησίου Νικόλαος. 28-01-1979.
    Έδρα Καρπενήσι.

  3. Ο Φωκίδος Αθηναγόρας. 28-09-1986.
    Έδρα Άμφισσα.

  4. Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος. 20-07-1995.
    Έδρα Ναύπακτος.

  5. Ο Φθιώτιδος Νικόλαος. 06-10-1996.
    Έδρα Λαμία.

  6. Ο Χαλκίδος Χρυσόστομος. 17-12-2001.
    Έδρα Χαλκίδα.

  7. Ο Αιτωλίας και Ακαρνανίας Κοσμάς. 08-10-2005.
    Έδρα Μεσολόγγι.

  8. Ο Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιος. 28-06-2008.
    Έδρα Θήβα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής της Μητροπόλεως Θηβών διετέλεσε ο Αθηνών Ιερώνυμος.

γ) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Σταγών και Μετεώρων Σεραφείμ. 31-05-1970.
    Έδρα Καλαμπάκα.

  2. Ο Τρίκκης Αλέξιος. 22-08-1976.
    Έδρα Τρίκαλα.

  3. Ο Άρτης Ιγνάτιος. 21-11-1988.
    Έδρα Άρτα.

  4. Ο Λαρίσης και Τυρνάβου Ιγνάτιος. 28-05-1994.
    Έδρα Λάρισα.

  5. Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος. 10-10-1998.
    Έδρα Βόλος.

  6. Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλος. 18-10-1998.
    Έδρα Καρδίτσα.

δ) Μητροπολίτες στην Πελοπόννησο.

  1. Ο Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβρόσιος. 17-08-1976.
    Έδρα Αίγιο.

  2. Ο Μονεμβασίας και Σπάρτης Ευστάθιος. 31-08-1980.
    Έδρα Σπάρτη.

  3. Ο Ηλείας Γερμανός. 03-10-1981.
    Έδρα Πύργος.

  4. Ο Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρος. 05-05-1984.
    Έδρα Τρίπολη.

  5. Ο Αργολίδος Ιάκωβος. 23-11-1985.
    Έδρα Ναύπλιο.

  6. Ο Γυθείου και Οιτύλου Χρυσόστομος. 06-10-1996..
    Έδρα Γύθειο.

  7. Ο Πατρών Χρυσόστομος. 20-02-2005.
    Έδρα Πάτρα.

  8. Ο Κυθήρων Σεραφείμ. 02-07-2005.
    Έδρα Κύθηρα.

  9. Ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας. 14-10-2006.
    Έδρα Μεγαλόπολη.

  10. Ο Κορινθίας Διονύσιος. 15-10-2006.
    Έδρα Κόρινθος.

  11. Ο Τριφυλίας και Ολυμπίας Χρυσόστομος. 17-03-2007.
    Έδρα Κυπαρισσία.

  12. Ο Μεσσηνίας Χρυσόστομος. 18-03-2007.
    Έδρα Καλαμάτα.

ε) Μητροπολίτες στα νησιά του Ιονίου.

  1. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Νικηφόρος. 07-07-1968. (+ 28-01-2008).
    Έδρα Λευκάδα.
    Σημείωση: Τοποτηρητής ανέλαβε ο Κεφαλληνίας Σπυρίδων.

  2. Ο Κεφαλληνίας Σπυρίδων. 15-08-1976.
    Έδρα Αργοστόλι.

  3. Ο Ζακύνθου Χρυσόστομος. 16-08-1976.
    Έδρα Ζάκυνθος.

  4. Ο Κερκύρας και Παξών Νεκτάριος. 13-10-2002.
    Έδρα Κέρκυρα.

  5. Ο Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλος. 27-06-2008.
    Έδρα Λευκάδα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Παροναξίας Αμβρόσιος. 15-07-1974. (+ 25-03-2008).
    Έδρα Πάρος.
    Σημείωση: Τοποτηρητής ανέλαβε ο Σάμου Ευσέβιος.

  2. Ο Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Εφραίμ. 14-01-2001.
    Έδρα Ύδρα.

  3. Ο Σύρου, Τήνου, Άνδρου, Κέας, Μήλου Δωρόθεος. 15-12-2001.
    Έδρα Ερμούπολη Σύρου.

  4. Ο Θήρας, Αμοργού και νήσων Επιφάνιος. 11-01-2003.
    Έδρα Θήρα.

  5. Ο Παροναξίας Καλλίνικος. 30-06-2008.
    Έδρα Πάρος.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Πατρών Νικόδημος. 22-11-1965. (+ 15-11-2008).

  2. Ο π. Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης Ιερόθεος. 26-06-1967. (+ 15-07-2008).

  3. Ο Έλους Νικόδημος. 14-04-1968.

  4. Ο π. Μεσογαίας και Λαυρεωτικής Αγαθόνικος. 26-05-1974.

  5. Ο π. Χαλκίδος Χρυσόστομος. 14-07-1974.

  6. Ο π. Πειραιώς Καλλίνικος. 25-10-1975.

  7. Ο π. Αττικής Παντελεήμων. 04-09-1977.

  8. Ο π. Κυθήρων Ιάκωβος. 02-03-1980.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2008 μέχρι 31 Αυγούστου 2008:

  1. Ο Ζακύνθου Χρυσόστομος.

  2. Ο Καλαβρύτων Αμβρόσιος.

  3. Ο Τρίκκης Αλέξιος.

  4. Ο Καρπενησίου Νικόλαος.

  5. Ο Μονεμβασίας Ευστάθιος.

  6. Ο Ηλείας Γερμανός.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2008 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2008:

  1. Ο Μαντινείας Αλέξανδρος.

  2. Ο Αργολίδος Ιάκωβος.

  3. Ο Φωκίδος Αθηναγόρας.

  4. Ο Άρτης Ιγνάτιος.

  5. Ο Λαρίσης Ιγνάτιος.

  6. Ο Νέας Ιωνίας Κωνσταντίνος.

 

II. Νέες Χώρες.

α) Μητροπολίτες στην Κεντρική Μακεδονία.

  1. Ο Λαγκαδά Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-06-1967.
    Έδρα Λαγκαδάς.

  2. Ο Πολυανής και Κιλκισίου Απόστολος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 27-06-1967.
    Έδρα Κιλκίς.

  3. Ο Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 26-05-1974.
    Έδρα Καλαμαριά.

  4. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θετταλίας. 14-07-1974.
    Έδρα Θεσσαλονίκη.

  5. Ο Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος Χαλκιδικής. 29-03-1981.
    Έδρα Αρναία Χαλκιδικής.

  6. Ο Κίτρους και Κατερίνης Αγαθόνικος, υπέρτιμος και έξαρχος Πιερίας. 24-11-1985.
    Έδρα Κατερίνη.

  7. Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 15-10-1989.
    Έδρα Γουμένισσα Κιλκισίου.

  8. Ο Βερροίας και Ναούσης Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Θετταλίας. 29-05-1994.
    Έδρα Βέρροια.

  9. Ο Κασσανδρείας Νικόδημος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Θερμαϊκού. 13-01-2001.
    Έδρα Πολύγυρος Χαλκιδικής.

  10. Ο Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας Ιωήλ, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Μακεδονίας. 15-10-2002.
    Έδρα Έδεσσα.

  11. Ο Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Βαρνάβας, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 10-10-2004.
    Έδρα Νεάπολη Θεσσαλονίκης.

β) Μητροπολίτες στην Ανατολική Μακεδονία.

  1. Ο Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου Προκόπιος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Μακεδονίας. 25-05-1974.
    Έδρα Καβάλα.

  2. Ο Σερρών και Νιγρίτης Θεολόγος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 14-10-2001.
    Έδρα Σέρρες.

  3. Ο Σιδηροκάστρου Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 16-12-2001.
    Έδρα Σιδηρόκαστρο.

  4. Ο Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 17-05-2003.
    Έδρα Νέα Ζίχνη Σερρών.

  5. Ο Ελευθερουπόλεως Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Παγγαίου. 28-04-2004.
    Έδρα Ελευθερούπολη Καβάλας.

  6. Ο Δράμας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 09-10-2005.
    Έδρα Δράμα.

γ) Μητροπολίτες στη Δυτική Μακεδονία.

  1. Ο Γρεβενών Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μακεδονίας. 15-08-1976.
    Έδρα Γρεβενά.

  2. Ο Καστορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Μακεδονίας. 05-10-1996.
    Έδρα Καστοριά.

  3. Ο Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 23-01-2000.
    Έδρα Φλώρινα.

  4. Ο Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Μακεδονίας. 29-04-2004.
    Έδρα Κοζάνη.

  5. Ο Σισανίου και Σιατίστης Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Μακεδονίας. 04-03-2006.
    Έδρα Σιάτιστα.

δ) Μητροπολίτες στη Θράκη.

  1. Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 30-05-1974.
    Έδρα Κομοτηνή.

  2. Ο Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Νικηφόρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ροδόπης και παντός Αιμιμόντου. 19-11-1988.
    Έδρα Διδυμότειχο.

  3. Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Θράκης. 29-01-1995.
    Έδρα Ξάνθη.

  4. Ο Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, υπέρτιμος και έξαρχος Ροδόπης. 09-10-2004.
    Έδρα Αλεξανδρούπολη.

ε) Μητροπολίτες στην Ήπειρο και Θεσσαλία.

  1. Ο Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος Θεσπρωτίας. 17-07-1974.
    Έδρα Παραμυθιά.

  2. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ηπείρου και Κερκύρας. 26-10-1975.
    Έδρα Ιωάννινα.

  3. Ο Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος, υπέρτιμος και έξαρχος Παλαιάς Ηπείρου. 01-03-1980.
    Έδρα Πρέβεζα.

  4. Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Ηπείρου. 28-01-1995.
    Έδρα Κόνιτσα.

  5. Ο Ελασσώνος Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Ολύμπου. 21-07-1995.
    Έδρα Ελασσώνα.

στ) Μητροπολίτες στα νησιά του Αιγαίου.

  1. Ο Χίου, Ψαρών και Οινουσσών Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ιωνίας. 11-11-1979.
    Έδρα Χίος.

  2. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Λέσβου. 06-05-1984.
    Έδρα Καλλονή Λέσβου.

  3. Ο Μυτιλήνης, Ερεσού και Πλωμαρίου Ιάκωβος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Λέσβου. 20-11-1988.
    Έδρα Μυτιλήνη.

  4. Ο Λήμνου Ιερόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Αιγαίου πελάγους. 22-11-1988.
    Έδρα Μύρινα Λήμνου.

  5. Ο Σάμου και Ικαρίας Ευσέβιος, υπέρτιμος και έξαρχος Κυκλάδων νήσων. 22-07-1995.
    Έδρα Βαθύ Σάμου.

ζ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας Αυγουστίνος. 25-06-1967.

  2. Ο π. Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιος. 26-05-1974. (+ 08-08-2008).

  3. Ο π. Σερβίων και Κοζάνης Αμβρόσιος. 11-10-1998.

η) Συνοδικοί Αρχιερείς.

Από 1 Ιανουαρίου 2008 μέχρι 31 Αυγούστου 2008:

  1. Ο Νέας Κρήνης Προκόπιος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Θεσσαλονίκης Άνθιμος.

  3. Ο Παραμυθίας Τίτος.

  4. Ο Ιωαννίνων Θεόκλητος.

  5. Ο Γρεβενών Σέργιος.

  6. Ο Χίου Διονύσιος.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2008 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2008:

  1. Ο Νικοπόλεως Μελέτιος (Αντιπρόεδρος).

  2. Ο Ιερισσού Νικόδημος.

  3. Ο Μηθύμνης Χρυσόστομος.

  4. Ο Κίτρους Αγαθόνικος.

  5. Ο Διδυμοτείχου Νικηφόρος.

  6. Ο Μυτιλήνης Ιάκωβος.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.