Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Αρχιεπίσκοποι.

γ) Επίσκοποι.

δ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

ε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Θ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΓΕΩΡΓΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Μητροπολίτης Τιφλίδος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας κ. Ηλίας ο Β΄. (Χειροτονία 25-08-1963. Εκλογή 23-12-1977).

Έδρα Τιφλίδα.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Ρουστάβης και Μαρνεούλης Αθανάσιος. 24-12-1978.
    Έδρα Ρουστάβη.

  2. Ο Μαγκλίσης και Τσάλκης Ανανίας. 15-03-1981.
    Έδρα Μαγκλίση.

  3. Ο Κουταΐδος Γαενάτης Καλλίστρατος. 25-12-1983.
    Έδρα Κουταΐση.

  4. Ο Τκιμπούλης και Τερτζόλας Γεώργιος. 14-10-1988.
    Έδρα Τκιμπούλη.

  5. Ο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ. 17-05-1992.
    Έδρα Χασούρη.

  6. Ο Σουχούμης και Αβχαζίας Δανιήλ. 22-05-1992.
    Έδρα Σουχούμη.

  7. Ο Αλαβέρδης Δαυΐδ. 24-05-1992.
    Έδρα Τελάβη.

  8. Ο Δυτικής Ευρώπης και Αμερικής Αβραάμ. 25-12-1992.
    Έδρα Παρίσι.

  9. Ο Νεκρέσης και Χερέτης Σέργιος. 27-12-1992.
    Έδρα Λαγκοδέχη.

  10. Ο Σεμοκμέδης Ιωσήφ. 07-04-1995.
    Έδρα Οζουργκέτη.

  11. Ο Νικόζης και Τσχινβάλης Ησαΐας. 09-04-1995.
    Έδρα Τσχινβάλη.

  12. Ο Νικορτσμίνδης Ελισαίος. 17-03-1996. (Προαγωγή 16-02-2008).
    Έδρα Νικορτσμίνδα.

  13. Ο Φάσιδος και Χόμπης Γρηγόριος. 24-03-1996.
    Έδρα Πότη.

  14. Ο Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο Νικόλαος. 31-03-1996.
    Έδρα Αχαλκαλάκη.

  15. Ο Αχαλτσίχης, Ταό-Κλαρέτης και Λαζέτης Θεόδωρος. 27-10-1996.
    Έδρα Αχαλτσίχη.

  16. Ο Χόνης και Σαμτρέντιας Σάββας. 04-11-1996. (Προαγωγή 24-04-2008).
    Έδρα Χόνη.

  17. Ο Βατούμης και Κομπουλέτης Δημήτριος. 08-11-1996.
    Έδρα Βατούμη.

  18. Ο Ζουγκδίδης και Τσαΐσης Γεράσιμος. 11-10-1998.
    Έδρα Ζουγκδίδη.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης Θαδδαίος. 02-08-1978.
    Έδρα Τιανέτη.

  2. Ο Μαργβέτης και Ουμπίσης Βαχτάνγκι. 02-08-1982.
    Έδρα Ζεσταφόνη.

  3. Ο Τσηλκάνης και Ντουσέτης Ζωσίμιος. 14-10-1983.
    Έδρα Τσηλκάνη.

  4. Ο Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Σεραφείμ. 20-04-1995.
    Έδρα Μπορτζόμη.

  5. Ο Βάνης και Βαγδάτης Αντώνιος. 10-11-1996.
    Έδρα Βάνη.

  6. Ο Μπόδβης Δαυΐδ. 14-10-1998.
    Έδρα Σιγκνάγκη.

  7. Ο Σαμταβίσης και Γκόρης Ανδρέας. 18-10-1998.
    Έδρα Γκόρη.

  8. Ο Τσκονδίδης Πέτρος. 20-10-2002.
    Έδρα Μαρτβίλη.

γ) Επίσκοποι.

  1. Ο Τσαγέρης και Λεντέχης Στέφανος. 27-10-2002.
    Έδρα Τσαγέρη.

  2. Ο Μέστιας και Άνω Σβανετίας Ιλαρίων. 03-11-2002.
    Έδρα Μέστια.

  3. Ο Γκουρτζαάνης και Βελιστσίχης Ευθύμιος. 24-08-2003.
    Έδρα Γκουρτζαάνη.

  4. Ο Σαγκαρέτζο και Νινοτσμίνδης Λουκάς. 28-08-2003.
    Έδρα Σαγκαρέτζο.

  5. Ο Ντμανίσης και Αγαράκ Τασίρ Ζήνων. 31-08-2003.
    Έδρα Ντμανίση.

  6. Ο Στεπαντσμίνδης και Χέβης Ιεγουδιήλ. 02-09-2003.
    Έδρα Καζμπέγκη.

  7. Ο Σενάκης και Τσκορότσκου Σίω. 07-09-2003.
    Έδρα Σενάκη.

  8. Ο Μπολνίσης Εφραίμ. 31-12-2006.
    Έδρα Μπολνίση.

  9. Ο Σχάλτας Σπυρίδων. 24-12-2006.
    Έδρα Κέντα.

  10. Ο Τσιατούρας και Σάτσχερε (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σουχούμης Δανιήλ.
    Έδρα Τσιατούρα.

δ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Τσουρτάβης Ιωάννης. 14-09-2008.

ε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Ουρμπνίσης Γάιος. 26-03-1972.

  2. Ο π. Μπόδβης Ιλαρίων. 24-05-1975.

  3. Ο π. Κουταΐδος Γαενάτης Νικόλαος. 19-02-1978. (+ 05-07-2008).

  4. Ο π. Νικορτσμίνδης Αμβρόσιος. 13-08-1979. (+ 01-12-2008).

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2020.