Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Αρχιεπίσκοποι.

β) Επίσκοπος.

γ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

ΙΔ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΤΣΕΧΙΑΣ ΚΑΙ ΣΛΟΒΑΚΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας και Μητροπολίτης πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας κ. Χριστοφόρος. (Χειροτονία 17-04-1988. Εκλογή 02-05-2006).
Έδρα Πράγα.

α) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Πρέσοβ Ιωάννης. 22-05-1983.
    Έδρα Πρέσοβ.

  2. Ο Ολομούτς και Μπρνό Συμεών. 21-06-1998.
    Έδρα Ολομούτς.

β) Επίσκοπος.

  1. Ο Μιχαλόβτσι  Γεώργιος. 30-09-2007.
    Έδρα Μιχαλόβτσι.

γ) Τιτουλάριος Επίσκοπος.

  1. Ο Κομάρνο Τύχων. 08-04-2006.
    Βοηθός της Ι.Ε. Πρέσοβ.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.