Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.

δ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

Γ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Μεγάλης Θεουπόλεως Αντιοχείας, Συρίας, Αραβίας, Κιλικίας, Ιβηρίας και Μεσοποταμίας και πάσης Ανατολής κ. Ιγνάτιος ο Δ΄. (Χειροτονία 18-02-1962. Εκλογή 02-07-1979).

Έδρα Δαμασκός.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Τριπόλεως και Χώρας Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Φοινίκης παραλίας. 18-03-1962.
    Έδρα Τρίπολη Λιβάνου.

  2. Ο Μεξικού Αντώνιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Κεντρώας Αμερικής. 05-06-1966.
    Έδρα Μεξικό.

  3. Ο Επιφανείας Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Συρίας. 1966.
    Έδρα Χάμα Συρίας.

  4. Ο Ηλιουπόλεως και Σελευκείας Σπυρίδων, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Συρίας. 26-09-1966.
    Έδρα Ζάχλε Λιβάνου.

  5. Ο Βαγδάτης και Κουβέιτ Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεσοποταμίας. 17-10-1969.
    Έδρα Βαγδάτη.

  6. Ο Βύβλου και Βοτρύων Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 10-02-1970.
    Έδρα Χαντέτ Λιβάνου.

  7. Ο Βηρυτού Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 18-11-1979.
    Έδρα Βηρυτός.

  8. Ο Λαοδικείας Ιωάννης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Θεοδωριάδος. 25-11-1979.
    Έδρα Λατάκια Συρίας.

  9. Ο Αρκαδίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 24-02-1980. (+ 03-06-2008).
    Έδρα Χάλμπα Λιβάνου.

  10. Ο Τύρου και Σιδώνος Ηλίας, υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης Παραλίας. 25-07-1984.
    Έδρα Μεραγιούν Λιβάνου.

  11. Ο Εμμέσης Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβανικής Φοινίκης. 26-10-1988.
    Έδρα Χομς Συρίας.

  12. Ο Σαντιάγο Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Χιλής. 04-12-1988.
    Έδρα Σαντιάγο.

  13. Ο Σάο Πάολο Δαμασκηνός, υπέρτιμος και έξαρχος Βραζιλίας. 14-09-1992.
    Έδρα Σάο Πάολο Βραζιλίας.

  14. Ο Αρκαδίας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος Όρους Λιβάνου. 24-01-1995. (Εκλογή 17-06-2008, από Ατάρανδος).
    Έδρα Χάλμπα Λιβάνου.

  15. Ο Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης Ιωάννης. 24-01-1995. (Εκλογή 17-06-2008, από Πύργου).
    Έδρα Παρίσι.

  16. Ο Βόστρων Σάββας, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Πετρώας Αραβίας. 20-12-1997.
    Έδρα Σουέιντα Συρίας.

  17. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ωκεανίας. 10-10-1999.
    Έδρα Σύδνεϋ.

  18. Ο Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Συρίας. 20-10-2000.
    Έδρα Χαλέπι Συρίας.

  19. Ο Μπουένος ’υρες Σιλουανός, υπέρτιμος και έξαρχος Αργεντινής. 15-10-2006.
    Έδρα Μπουένος ’υρες.

  20. Ο Ταρσού και Αδάνων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης και δευτέρας Κιλικίας (χηρεύει).
    Έδρα ’δανα Τουρκίας.

  21. Ο Αμίδης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεσοποταμίας και τετάρτης Αρμενίας (χηρεύει).
    Έδρα Ντιαρμπακίρ Τουρκίας.

  22. Ο Θεοδοσιουπόλεως, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Μεγάλης Αρμενίας (χηρεύει).
    Έδρα Ερζερούμ Τουρκίας.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Απαμείας Ηλίας. 06-09-1966.

  2. Ο Φιλιππουπόλεως Νήφων. 13-11-1988.

  3. Ο Νταράγιας Μωυσής. 24-01-1995.

  4. Ο Γαβάλων Δημήτριος. 12-03-1995.

  5. Ο Κάρρα Γαττάς. 26-10-1999.

  6. Ο Σεϊδανάγιας Λουκάς. 1999.

  7. Ο Σεργιουπόλεως Δημήτριος. 04-10-2000.

γ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Βορείου Αμερικής.

Αρχιεπίσκοπος

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Βορείου Αμερικής Φίλιππος. 14-08-1966.

Επαρχιούχοι Επίσκοποι

  1. Ο Μαϊάμι και Νοτιοανατολικής Αμερικής Αντώνιος. 09-01-1983.
    Έδρα Μαϊάμι Φλώριδας.

  2. Ο Λος ’ντζελες και Δυτικής Αμερικής Ιωσήφ. 30-06-1991.
    Έδρα Λος ’ντζελες Καλιφορνίας.

  3. Ο Ουϊτσίτας και Κεντρώας Αμερικής Βασίλειος. 31-05-1992.
    Έδρα Γουίτσιτα Κάνσας.

  4. Ο Τσάρλεστον, Όκλανδ και Μεσοατλαντικών Πολιτειών Θωμάς. 03-12-2004.
    Έδρα Τσάρλεστον Δυτικής Βιργινίας.

  5. Ο Τολέδου και Κεντροδυτικής Αμερικής Μάρκος. 04-12-2004.
    Έδρα Τολέδο Οχάιο.

  6. Ο Οτάβας, Ανατολικού Καναδά και ’νω Νέας Υόρκης Αλέξανδρος. 05-12-2004.
    Έδρα Οτάβα Καναδά.

  7. Ο Γουόρτσεστερ και Νέας Αγγλίας (χηρεύει).
    Έδρα Γουόρτσεστερ Μασαχουσέτης. Τοποτηρητής ο Νέας Υόρκης Φίλιππος.

  8. Ο Ήγκλ Ρίβερ και Βορειοδυτικής Αμερικής (χηρεύει).
    Έδρα Ήγκλ Ρίβερ Αλάσκας. Τοποτηρητής ο Λος ’ντζελες Ιωσήφ.

δ) Σχολάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο Γιαμπρούντ Αθανάσιος. 15-11-1979.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.