Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2008

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Β. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος ο Β΄. (Χειροτονία 17-06-1990. Εκλογή 09-10-2004).
Έδρα Αλεξάνδρεια.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Λεοντοπόλεως Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Αυγουσταμνικής και Ερυθράς Θαλάσσης. 24-11-1968.
    Έδρα Ισμαηλία Αιγύπτου.

  2. Ο Μέμφιδος Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγύπτου. 05-12-1968.
    Έδρα Ηλιούπολη (Νέο Κάιρο) Αιγύπτου.

  3. Ο Αξώμης Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αιθιοπίας και Ερυθραίας. 17-12-1972.
    Έδρα Αντίς Αμπέμπα Αιθιοπίας.

  4. Ο Κένυας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ανατολικής Αφρικής. 25-07-1992.
    Έδρα Ναϊρόμπη Κένυας.

  5. Ο Καμπάλας Ιωνάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ουγκάντας. 26-07-1992.
    Έδρα Καμπάλα Ουγκάντας.

  6. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νοτίου Αφρικής. 28-09-1997.
    Έδρα Γιοχάνεσμπουργκ Νοτίου Αφρικής.

  7. Ο Νιγηρίας Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Γουϊνέας. 24-11-1997.
    Έδρα Λάγκος Νιγηρίας.

  8. Ο Τριπόλεως Θεοφύλακτος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβύης. 26-11-1999.
    Έδρα Τρίπολη Λιβύης.

  9. Ο Καλής Ελπίδος Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νατάλης και περιχώρων. 27-11-1999.
    Έδρα Κέηπ Τάουν Νοτίου Αφρικής.

  10. Ο Καρθαγένης Αλέξιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Αφρικής. 29-11-1999.
    Έδρα Τύνιδα Τυνησίας.

  11. Ο Μουάνζας Ιερώνυμος, υπέρτιμος και έξαρχος Δυτικής Τανζανίας. 11-12-1999.
    Έδρα Μπουκόμπα Τανζανίας.

  12. Ο Πηλουσίου Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας. 12-12-1999.
    Έδρα Πόρτ Σάιδ Αιγύπτου.

  13. Ο Πτολεμαΐδος Προτέριος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Αιγύπτου. 03-03-2001.
    Έδρα Μίνια Αιγύπτου.

  14. Ο Ζιμπάμπουε Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτιωτέρας Αφρικής. 04-03-2001.
    Έδρα Χαρράρε Ζιμπάμπουε.

  15. Ο Ερμουπόλεως Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αιγύπτου. 18-03-2001.
    Έδρα Τάντα Αιγύπτου.

  16. Ο Ειρηνουπόλεως Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Τανζανίας και Σεϋχελλών. 06-10-2002.
    Έδρα Νταρ ες Σαλάμ Τανζανίας.

  17. Ο Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ισημερίας. 16-03-2003.
    Έδρα Κινσάσα Κονγκό.

  18. Ο Χαρτούμ Εμμανουήλ, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Σουδάν. 14-11-2004.
    Έδρα Χαρτούμ Σουδάν.

  19. Ο Καμερούν Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Αφρικής. 25-11-2004.
    Έδρα Γιαουντέ Καμερούν.

β) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ζάμπιας Ιωακείμ. 23-03-2003.
    Έδρα Λουσάκα Ζάμπιας.

  2. Ο Γκάνας Δαμασκηνός. 30-10-2004.
    Έδρα Άκκρα Γκάνας.

  3. Ο Μαδαγασκάρης Ιγνάτιος. 14-11-2004.
    Έδρα Ανταναναρίβο Μαδαγασκάρης.

  4. Ο Κολουέζι Μελέτιος. 25-11-2006.
    Έδρα Κολουέζι Κογκό.

  5. Ο Μοζαμβίκης Θεόδωρος. 27-11-2006.
    Έδρα Μαπούτο Μοζαμβίκης.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Κυρήνης Αθανάσιος. 28-11-1999.

  2. Ο Μαρεώτιδος Γαβριήλ. 04-11-2006.

  3. Ο Κανώπου Σπυρίδων. 05-11-2006.

  4. Ο Νιτρίας Νικόδημος. 12-11-2006.

  5. Ο Νειλουπόλεως Γεννάδιος. 26-11-2006.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Ηλιουπόλεως Θεόκλητος. 22-06-1974. (+ 03-10-2008).

  2. Ο Ελευσίνος Ιερόθεος. 06-02-1977.

  3. Ο Καβάσων Φιλήμων. 02-12-1979.

  4. Ο Ταμιάθεως Ιωακείμ. 01-05-1988.

  5. Ο Θηβαΐδος Πορφύριος. 17-06-1990.

  6. Ο Αντινόης Παντελεήμων. 30-11-1999.

  7. Ο Νικοπόλεως Πέτρος. 25-02-2001.

  8. Ο Ναυκράτιδος Κύριλλος. 11-03-2001.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 17 Ιουλίου 2020.