Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου κύριος Σεραφείμ. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Δημητρίεβιτς Μπελονόζκο γεννήθηκε στο Σβερδλόβσκ (σημερινό Αικατερινβούργο) στις 5 Σεπτεμβρίου 1973. Το 1986 η οικογένειά του μετακόμισε στο Μπομπρούϊσκ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Μίνσκ το 1994 και από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1999. Κατά τα έτη 1999-2000 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Τυβίγγης της Γερμανίας. Το 2000 διορίστηκε Καθηγητής του Θεολογικού Σεμιναρίου του Μίνσκ. Το 2001 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας του Μίνσκ και διορίστηκε Καθηγητής της ίδιας Ακαδημίας. Στις 10 Σεπτεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ζιροβίτσι. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 2003 και Πρεσβύτερος στις 14 Δεκεμβρίου 2003. Την 1 Απριλίου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Απριλίου 2007 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Πνεύματος Μίνσκ Επίσκοπος Μπομπρούϊσκ και Μπουκώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Σλούτσκ Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Βίτεμπσκ και Ορσά Δημήτριο, Πίνσκ και Λούνινετς Στέφανο, Γομέλ και Ζλόμπιν Αρίσταρχο, Νοβογρουδόκ και Λίδας Γουρία, Πόλοτσκ και Γλουμπόκογε Θεοδόσιο, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο και τους Επισκόπους Ντρούτσκη Πέτρο, Γροδνό και Βολκόβισκ Αρτέμιο, Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Σωφρόνιο, Μπρέστ και Κόμπριν Ιωάννη και Τουρώβου και Μοζύρ Στέφανο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2022.